Jdi na obsah Jdi na menu
 


Upozornění pro podnikající SDH v pohostinství na nutnost koncese při prodeji alkoholu

16. 2. 2014

Senát parlamentu ČR definitivně schválil novelu živnostenského zákona, která zavádí koncese na prodej alkoholu. Tato koncese se vztahuje na všechny podnikatele - fyzické osoby i všechny společnosti - právnické osoby, které jakýmkoliv způsobem obchodují nebo prodávají alkoholické nápoje nebo jakýmkoliv způsobem distribuují alkohol a jiné lihoviny. Tato novela vyšla dne 2. 10. 2013 ve Sbírce zákonů ČR a stala se tak platnou. Účinnou se stala 17. 10. 2013. O koncesi musíte mít požádáno nejpozději do 17. 4. 2014.

Pokud tedy prodáváte alkohol nebo lihoviny jakýmkoliv způsobem, musíte mít pro takový prodej koncesní listinu. A to ať s alkoholem obchodujete, prodáváte jej v obchodě či restauraci. O koncesi musíte mít zažádáno nejpozději do 6 měsíců ode dne platnosti zákona, jinak nesmíte alkohol vůbec prodávat !!!

Často kladené otázky níže:

 

 

 

 

1. Kdo všechno potřebuje koncesi na prodej lihovin ?

Koncesi na prodej lihovin potřebuje každý obchodník bez rozdílu velikosti, který prodává jakýmikoliv způsobem lihoviny a dále každý, kdo v rámci hostinské činnosti prodává lihoviny spotřebitelům. Typicky se jedná o všechny velkoobchodníky s alkoholem, ať už malé nebo velké, dále o všechny, kdo prodává alkohol maloobchodně - tj. všechny prodejny potravin, večerky, benzínky, a další. Koncese se samozřejmě také vztahuje na všechny restaurace, hospody, bary a jiné podobné podniky, které prodávají lihoviny spotřebitelům.

 

2. Musí společnost skládat nějakou kauci ?

Zákon nově zavádí povinnost složit kauci, ale jen těm obchodníkům a výrobcům lihovin, kteří uvádějí lihoviny přímo do oběhu a kolkují je. Prakticky se dá tedy říci, že pokud doposud alkohol nekolkujete, nemusíte ani nově žádnou kauci skládat.

 

3. Provozuji restauraci nebo kavárnu. Potřebuji také koncesi ?

Ano, pokud provozujete jakoukoliv provozovnu na základě živnosti - hostinská činnost - a ve Vaší provozovně prodáváte lihoviny, musíte koncesi nově mít. Nemusíte však skládat žádnou kauci.

 

4. Potřebuji na koncesi na prodej alkoholu nějakou odbornou způsobilost ?

Ne, nepotřebujete. K získání koncese na prodej lihovin nemusíte mít žádnou odbornou způsobilost.

 

5. Co je od Vás pro vyřízení koncese na prodej alkoholu a lihovin potřeba ?

Na vyřízení koncese na prodej lihovin od Vás bude Živnostenský úřad potřebovat nacionále Vaší firmy (především IČO) a potřebuje vědět, kdo Vaši firmu reprezentuje. Pro tuto koncesi není stanovena žádná odborná ani jiná způsobilost. Dostane ji každá firma nebo společnost, která o koncesi požádá. Nezapomínejte na to, že tuto koncesi potřebuje velké množství firem a možnosti úřadů ji vyřídit nejsou neomezené. Doporučujeme začít koncesi vyřizovat co nejdříve. Pokud si s vyřizováním koncese pospíšíte, vyhnete se frontám, které se pravděpodobně budou na úřadech tvořit s blížícím se datem, do kdy bude nutné si koncesi opatřit. Je to stejné jako s podáváním daňového přiznání nebo povinnou výměnou řidičského průkazu. Stačí se tedy vydat na živnostenský úřad v jeho úředních hodinách a pak si vystát frontu, bude-li vůbec nějaká. Jakmile se dostanete na řadu, úředník s vámi koncesi na prodej alkoholu během ani ne půlhodinky vyřídí a vy se můžete vrátit k svému podnikání. Není třeba žádného speciálního osvědčení ani skládání kauce. Ta se týká pouze výrobců lihovin a obchodníků, kteří uvádí lihoviny do oběhu, zkrátka těch, kteří lihoviny kolkují.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

brand cialis online canada

(Hoigats, 9. 6. 2021 9:43)

<a href=https://priligyset.com/>levitra germany priligy